Technologia i zalety eZdrapki
Czym są eZdrapki?
Ezdrapka jest sposobem wyświetlenia wyniku gry. Z technicznego punktu widzenia to aplikacja webowa, zintegrowana z formularzem rejestracyjnym i bazą loterii, która przechowuje zgłoszenia i wyniki losowań. To rozwiązanie oparte jest na mechnice instant-win, czyli natychmiastowego sprawdzenia wyniki gry.
Szybkość i wygoda użytkowania
Użytkownicy, przyzwyczajeni do szybkich rozwiązań w codziennym życiu, doceniają możliwość natychmiastowego sprawdzenia, czy wygrali, bez konieczności oczekiwania na losowanie, długi proces rejestracji itp. Dzięki temu zdrapki w internecie nie tylko przyciągają uwagę, ale również budują pozytywne doświadczenie związane z Twoją firmą.
Prosta i bezpieczna rejestracja
Dla organizatorów dużym ułatwieniem jest także prosty i bezpieczny proces rejestracji uczestników. System obsługujący eZdrapki pozwala użytkownikowi na wypełnienie formularza w ciągu kilku chwil. Proces ten jest w pełni bezpieczny pod względem RODO. Uczestnicy mogą łatwo i szybko przystąpić do gry, a organizatorzy zyskują pewność, że dane są przetwarzane w sposób zgodny z prawem.
eZdrapki a losowanie internetowe
Starcie ezdrapki na ekranie telefonu czy komputera (za pomocą myszki), sprawia, że uczestnik natychmiast poznaje wynik gry. Losowania są prowadzone przez osoby z wymaganymi uprawnieniami i wieloletnim doświadczeniem. Prowadzenie losowań wymaga nadzoru, protokołów i i osobnego regulaminu komisji. Ta procedura jest realizowana poza bazą loterii – tam zapisujemy jedynie wyniki. Losowania są wykonywane na certyfikujących urządzeniach losujących.
Dlaczego uczestnicy lubią e-zdrapki?
Przewaga mechanizmu instant-win opiera się na zasadach ekonomii behawioralnej, m.in. na tym, że:
- mózg woli się nie wysilać, im niższy koszt behawioralny, tym lepiej, więc idealnie sprawdza się model, w którym zdecydowana większość aktywności (rejestrowanie zakupów, przeliczanie losów, odbiór nagród etc.) dzieje się automatycznie;
- mózg lubi nawyki wiec z tego powodu dobrze sprawdzi się intuicyjna e-zdrapka, której działania nie trzeba nikomu specjalnie objaśniać, a której tradycja sięga do „ery druku” – doskonale wiemy, jak działają zdrapki i jesteśmy do nich przyzwyczajeni;
- preferencja czasu teraźniejszego – wolimy wygraną ‘tu i teraz’ niż nagrodę odroczoną w czasie, nawet jeśli ta pierwsza jest o wiele mniejsza od drugiej, dlatego planując loterię instant-win koniecznie przygotuj dużą pulę drobnych nagród, która sama w sobie jest komunikatem: „uczestniku, masz spore szanse!”; ☺
- dzięki emocjom lepiej zapamiętujemy, więc ekscytacja towarzysząca odkryciu e-zdrapki, wspiera budowanie relacji z konsumentem. Będą jednak pojawiać się różne emocje – nie tylko radość ze zwycięstwa, ale i smak porażki. Czy on również zostanie na dłużej? Nie, jeśli odpowiednio się nim zaopiekujemy. Z punktu widzenia uczestnika przegrana może być stanem przejściowym, zachęcającym do dalszej gry i podtrzymującym wiarę w sukces;
- awersja do start, czyli podejście, w którym dużo bardziej obawiamy się utraty okazji niż cieszymy na ewentualną wygraną – to akurat zasada, dotycząca każdego rodzaju loterii, jednak tutaj, przy minimalnym wysiłku ze strony uczestnika może być jeszcze silniejsza.
Loteria z e-zdrapką formalności
- Regulamin - podstawową kwestią jest przygotowanie szczegółowych zasad. Trzeba dokładnie określić warunki udziału, czyli np. próg kwotowy czy zakup konkretnych produktów, okres przyjmowania zgłoszeń, ilość nagród, sposób ich wylosowania etc. Dokładne opisanie mechaniki w regulaminie jest z jednej strony „uszczelnieniem” loterii przed nieuczciwymi graczami, a z drugiej stanowi prawie gotową specyfikację dla deweloperów, którzy później będą programowali elementy loterii (e-zdrapki, stronę, bazę etc.).
- Uzyskanie zezwolenia to procedura w Izbie Administracji Skarbowej (IAS), którą należy rozpocząć ok. 2 miesiące przed startem. Jeśli loteria jest ogólnopolska wniosek składany jest w IAS właściwej dla siedziby organizatora; jeśli jej zasięg jest zawężony np. do 1 miasta (takie loterie są np. w centrach handlowych), wtedy wniosek składamy do IAS, pod którą podlega dane miasto. Do wniosku organizator musi dołączyć bilans za poprzedni rok, RZiS, CIT08, zaświadczenia o niezaleganiu w US i ZUS etc. Musi także udokumentować legalność źródeł pochodzenia kapitału przeznaczonego na organizację loterii. W trakcie procedury Izba może żądać zmian w regulaminie, dlatego warto dobrze znać przepisy Ustawy o grach hazardowych. Po pierwsze po to, by właściwie przygotować regulamin, a po drugie – by móc ewentualnie negocjować z IAS.
- Gwarancja bankowa zabezpieczająca pulę nagród jest niezbędna do uzyskania zezwolenia. W ten sposób ustawodawca zadbał o interesy laureatów, na wypadek, gdyby nie mogli wyegzekwować nagród od organizatora. W takiej sytuacji Skarb Państwa uruchamia gwarancję i ze środków z niej otrzymanych od banku wypłaca równowartość nagrody. Doświadczenie podpowiada, że ryzyko takiego zdarzenia jest niewielkie, szczególnie, że nagrody są kupowane najczęściej jeszcze przed startem akcji. Wzór gwarancji, która zostanie wystawiona przez bank, warto potwierdzić z właściwą Izbą, aby uniknąć sytuacji, w której IAS będzie prosiła o przeformułowanie zapisów. Gwarancję może dostarczyć zleceniodawca loterii lub jej organizator – podwykonawca.
- Opłaty i podatki, które należy uwzględnić w kosztach organizacji to:
- opłata za wydanie zezwolenia, stanowiąca 10% wartości puli nagród brutto, jednak nie mniej niż 50% kwoty bazowej;
- jeśli jak większość firm zamierzasz w imieniu laureata odprowadzić zryczałtowany podatek od wygranych, to musisz do każdej nagrody o wartości powyżej 2280zł brutto dodać 11,1%;
- wyręczenie laureata w odprowadzeniu podatku jest traktowane jako część nagrody, więc kwota podatku powiększy pulę nagród, a tym samym wysokość opłaty za zezwolenie;
- będzie też trzeba opłacić koszt wydania i utrzymanie gwarancji bankowej, jednak te kwoty każdy bank wylicza indywidualnie.