Loteria promocyjna w programie lojalnościowym
Ponad 60% Polaków należy do jakiegoś programu lojalnościowego. Utrzymanie i zaktywizowanie tej grupy to cel, przed którym stoi wiele działów marketingu. Wiadomo bowiem, że pozyskanie nowego klienta, jest 5 razy droższe niż utrzymanie obecnego (Forrester), co więcej ograniczenie retencji i 5% wzrost utrzymania klientów to zysk większy o 25% (Bain&Company), nie mówiąc o tym, że 67% lojalnych klientów wydaje więcej niż nowi (MARKINBLOG). Wszystkie te dane przemawiają za inwestycją w lojalność, podobnie jak to, że ok. 50% lojalnych klientów opuszcza firmy na rzecz konkurencji, która potrafi lepiej dopasować swoją ofertę do ich potrzeb (InMoment). Uruchomienie loterii w programie lojalnościowym daje większe szanse na utrzymanie grupy odbiorców, a także na zwiększenie jej zasiegu.
W jaki sposób można połączyć loterię z programem lojalnościowym?
Najprościej rzecz ujmując, należy to połączyć w taki sposób, aby w jak największym stopniu dostosować się do uczestników i odpowiedzieć na ich oczekiwania. Żyjemy w dobie błyskawicznej wymiany informacji, korzystania z urządzeń mobilnych i rosnącej świadomości konsumentów na temat waluty, jaką są dane osobowe – kurs, po którym się je wymienia, jest coraz wyższy. Rozwiązaniem jest nagradzanie zakupów losami z możliwością natychmiastowego sprawdzenia wygranej i szybkim odbiorem nagrody: elektronicznie lub w sklepie, w którym przed chwilą dokonałem zakupu promocyjnego. Jedyną potrzebną tutaj rzeczą jest mój telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją programu lojalnościowego. Minimum wysiłku, maksimum korzyści.
Co zyskuje firma?
Poza wzrostem sprzedaży otrzymuje dane swoich klientów (a co za tym idzie możliwość personalizacji ofert) oraz ich zaangażowanie, lojalność i chęć polecania marki innym (Raport MMP). Efekty takiego połączenia widzimy w prowadzonych przez nas projektach – są programy, w których wydajemy dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy losów dziennie w zamian za zakupy rejestrowane w aplikacjach, równolegle każdego dnia wydawane są także nagrody laureatom.
Co zyskują uczestnicy programu lojalnościowego?
- bycie częścią ekskluzywnego klubu – szansa na atrakcyjną nagrodę już sama w sobie jest benefitem, możliwość wygrania rocznych zakupów, wakacji czy samochodu nie jest dostępna tak po prostu,
- proste zasady fair play – po pierwsze każdy wie, jak działa loteria, po drugie losowanie jest postrzegane jako najbardziej sprawiedliwa forma wyłonienia zwycięzców, po trzecie przystępując do loterii, wszyscy uczestnicy mają szanse na nagrodę (nie tylko Ci kupujący najwięcej),
- nadarzająca się okazja – chęć wygrania jest duża, ale obawa przed utratą możliwości zdobycia nagrody jeszcze większa, dlatego nawet jeśli Twój Klient nie jest zbyt aktywnym uczestnikiem programu, to loteria skutecznie zmotywuje go do zalogowania.
Co zyskuje program lojalnościowy?
- wzrost liczby aktywnych uczestników – loterie skutecznie motywują nie tylko do zakupów, ale również do samego korzystania ze strony czy aplikacji. Pamiętaj, że losami możesz nagradzać za zalogowanie i zapoznanie się z ofertą oraz promocjami,
- program poza konkurencją – Twoi Klienci prawie na pewno biorą udział w kilku bardzo podobnych programach (przydzielanie punktów, rabatów etc.), dzięki loterii masz okazję zaproponować o wiele bardziej atrakcyjne nagrody, które zainteresują nie tylko Twoich uczestników, ale również uczestników konkurencyjnych akcji,
- bezpieczeństwo i wygoda – zatwierdzenie regulaminu przez Izbę Administracji Skarbowej stanowi zabezpieczenie przed szeregiem potencjalnych roszczeń. Wdrożenie procedury i uzyskanie zezwolenia nie należy wprawdzie do najprostszych, jednak można to zlecić zewnętrznej firmie, która przejmie obowiązki i odpowiedzialność organizatora. Doświadczony partner nie tylko sprawnie przeprowadzi kwestie formalne, ale również zaproponuje rozwiązania, podnoszące skuteczność akcji.
Loteria promocyjna w programie lojalnościowym – jak zorganizować
Punktem wyjścia jest opracowanie założeń mechaniki, a to będzie wynikać z określenia celów. Czy zależy nam na pozyskaniu nowych uczestników programu lojalnościowego? Czy zależy nam na zwiększeniu aktywności obecnych uczestników? Czy zależy nam na premiowaniu zakupu konkretnych produktów? Czy może na polecaniu produktów innym konsumentom? Wszystko to będzie miało wpływ na mechanikę a ta na regulamin i harmonogram wdrożenia.
Na ok 6-8 tg przed planowanym startem należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia do właściwej Izby Administracji Skarbowej. W czasie kiedy procedowane jest zezwolenie, IAS może wrócić z uwagami do regulaminu i oczekiwać zmiany zapisów – tu warto bazować na doświadczeniu, które pozwala znaleźć sprawdzone rozwiązania. Elementem niezbędnym do uzyskania zezwolenia jest również gwarancja bankowa, zabezpieczająca pulę nagród oraz wniesienie opłaty w wysokości 10% wartości puli nagród przewidzianych w danej loterii.
E-zdrapka w programie lojalnościowym
Razem z punktami za zakupy można wydawać e-zdrapki, które uprawniają do udziału w loterii. W ten sposób uczestnicy na bieżąco sprawdzają stan zgromadzonych punktów, często odwiedzają stronę programu lub aplikację i aktywnie z nich korzystają. Moment odsłonięcia wyniku jest na tyle ekscytujący, że uczestnicy wracają po kolejne losy, robiąc następne zakupy. Rozbudowanie programu o loterię promocyjną i natychmiastową wygraną pozwala skutecznie ożywić relacje między marką a klubowiczami. Proste, intuicyjne zasady sprawiają, że łatwo dołączyć do aktywacji. Jeśli uczestnicy programu nie znajdują takich możliwości, a zasady przyznawania nagród z ich punktu widzenia są zawiłe i niejasne, prawdopodobnie zrezygnują udziału.
Pula uczestników w słabo zarządzanych programach potrafi uszczuplić się nawet o 40%, a zbierane punkty okazują się martwe, czyli nie zostają wymienione na nagrody. Członkowie takich programów nawet nie orientuje się w korzyściach. Głównym problemem dla uczestników jest bowiem gratyfikacja odłożona w czasie. Szczególnie w dobie Pokolenia Z, które oczekuje reakcji „tu i teraz” samo gromadzenie punktów nie jest ani atrakcyjne, ani motywujące, ani lojalizujące.
Dowiedz się więcej