Loterie w aplikacjach mobilnych
76% Polaków korzysta z aplikacji mobilnych. Średnio na telefonie mamy zainstalowanych ich ok. 80, przy czym korzystamy tylko z połowy. Utrzymanie zaangażowania jest sporym wyzwaniem, dlatego warto wdrażać loterie promocyjne, dzięki którym użytkownicy bardzo często, a nawet codziennie, odwiedzają aplikację.
Loterie promocyjne budują lojalność klienta i lojalność użytkownika aplikacji.
Loteria w aplikacji mobilnej programu lojalnościowego jest z punktu widzenia uczestnika najprostszą i najbardziej intuicyjną formą aktywacji. Nie ma tu bowiem konieczności wypełniania formularzy zgłoszeniowych, przesyłania czy przechowywania paragonów. Wszystkie te informacje znajdują się w systemie zintegrowanym z bazą loterii, dlatego taka aktywacja jest najbardziej przyjazna dla uczestnika.Ułatwienia dla uczestnika:
- Dołączenie do loterii odbywa się poprzez wyrażenie zgody na udział i akceptacja regulaminu – nie trzeba wypełniać formularza i wystarczy to zrobić raz, żeby przez kilka tygodni brać udział w zabawie.
Oczywiście w każdej chwili można się wycofać. - Nie trzeba pamiętać o odbieraniu losów u kasjera czy przesyłaniu kolejnych zgłoszeń – szanse, np. e-zdrapki, same będą pojawiać się w aplikacji po każdych zakupach. Wystarczy zeskanować wirtualną kartę, a e-zdrapki błyskawicznie pojawią się na koncie w aplikacji.
- Natychmiast wiadomo, jaki jest wynik losowania. Dzięki mechanice instant win uczestnik od razu wie, czy i co wygrał. Co więcej – w przypadku nagród dostępnych w sklepach sieci - laureat może bardzo szybko je odebrać, ponieważ baza loterii przekaże informację o tym, jaka nagroda ma być przypisana do danego konta w programie lojalnościowym.
- Nie trzeba przechowywać paragonów i okazywać ich w celu weryfikacji – cała historia zapisana jest w koncie użytkownika.
Korzyści dla marki:
- Ograniczenie liczby fraudów – system nie wyda losów do paragonów, które nie spełniają kryteriów, więc liczba osób nieuprawnionych do udziału praktycznie zniknie, tym samym zwiększą się szanse uczciwych graczy.
- Duży zasięg akcji – fakt, że losy automatycznie trafiają na telefon uczestnika, powoduje, że zdecydowana większość klientów angażuje się w Loterię. Moment starcia e-zdrapki i poznania wyniku jest ekscytujący, a poza tym szkoda stracić okazję na nagrodę.
- Zwiększenie wartości i częstotliwości koszyków zakupu – ich wartość wiąże się z wyznaczeniem progu zakupowego w akcji, a częstotliwość zakupów z dużą pulą nagród, która działa na wyobraźnię.
- Możliwość promowania konkretnych produktów poprzez rozdawanie extra zdrapek za ich zakup.
- Zwiększanie ruchu w sklepach przez wydawanie nagród będących produktami na półce.
- Ograniczenie kosztów logistycznych – nagrody odbierane w sklepach lub elektroniczne, eliminują koszty dostawy, które często przekreślają możliwość zaplanowania dużej puli nagród.
- Budowanie pozytywnych relacji z klientami – marka daje możliwość zabawy i szansę na zdobycie nagród.
Wdrożenie loterii w aplikacji
Zorganizowanie loterii w aplikacji mobilnej, która będzie wykorzystywać dane z różnych systemów, nie jest zadaniem prostym, ale jak najbardziej możliwym do zrealizowania, co potwierdzają loterie m.in. sieci Stokrotka, Obi czy Delikatesy Centrum. Opracowanie mechaniki to spore ułatwienie na dłuższą metę, ponieważ może być wielokrotnie wykorzystywane, szczególnie, że takie loterie są lubiane przez użytkowników (chętnie do nich wracają).
Jak zaplanować wdrożenie?
- Wdrożenie loterii należy zacząć 4-5 miesięcy przed planowanym startem od wspólnego spotkania wszystkich zaangażowanych zespołów (dział marketingu, organizator loterii, dostawca aplikacji, programu lojalnościowego etc.) Podczas takiego spotkania określa się zakres dla każdego zespołu – sprawdzane są możliwości i ograniczenia.
- Obieg informacji (aplikacja/baza loterii/program lojalnościowy/system kasowy) jest najpierw tworzony w wersji testowej, a po weryfikacji publikowany w środowisku docelowym – jedną z kluczowych kwestii jest sprawdzenie jego wydajności i bezpieczeństwa.
- Mniej więcej 2 miesiące przed startem organizator rozpoczyna proces uzyskiwania zezwolenia we właściwiej Izbie Administracji Skarbowej. Razem z wnioskiem składany jest regulamin z dokładnie opisaną mechaniką, zatem do tego czasu muszą być już ustalone kwestie technologiczne. Warto pamiętać, że poruszamy się w obrębie restrykcyjnej ustawy hazardowej, dlatego bardzo istotne na tym etapie są wytyczne od organizatora.
- Uzyskanie zezwolenia wymaga załączenia gwarancji bankowej, która jest ważnym elementem wdrożenia. Gwarancję może dostarczyć zleceniodawca i jest ona wystawiana na wartość puli nagród wraz z podatkami.
- Warto pamiętać, że loteria nie kończy się z ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń. Po tej dacie organizator przewiduje czas na ewentualne reklamacje. Cała akcja z punktu widzenia organizatora kończy się pół roku później, kiedy mija czas na ewentualne roszczenia i zostaje zwolniona gwarancja bankowa.
Najczęściej zadawane pytania
- Jak długo powinna trwać loteria w aplikacji?
Od 3 do 6 tygodni. Przez ten czas możemy skutecznie zachęcić dużą grupę uczestników i utrzymać ich zaangażowanie.
- Jakie nagrody zaplanować?
Loteria z mechaniką instant-win wymaga dużej puli drobnych nagród. Warto też zaplanować nagrody o wyższej wartości, które działają na wyobraźnię i komunikacyjnie potrafią wyróżnić całą akcję. Takimi nagrodami również mogą być środki na zakupy na kartach prepaidowych działających tylko w danej sieci.
- Czy będziemy musieli udostępniać dane osobowe klientów?
Nie. Dane, które przesyłamy w szyfrowanych połączeniach, są ograniczone do minimum. W razie wycieku nie pozwolą na zidentyfikowanie uczestnika.
- Czy będzie to atrakcyjne dla starszej grupy klientów?
Tak. Osoby starsze aktywnie korzystają ze smartfonów (wg raportu Gemiusa 90%) a możliwość wzięcia udziału w loterii motywuje do zainstalowania aplikacji.


